Systematyczne ćwiczenia fizyczne są nieodzowne do zachowania w zdrowiu ciała i ducha. Każda forma ruchu jest dobra. Nieważne, na jaki sport się zdecydujemy, grunt to dostarczenie ciału solidnej porcji wysiłku co najmniej kilka razy w tygodniu. Regularna aktywność ruchowa zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego, przyspiesza spalanie tłuszczu, reguluje metabolizm, wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych oraz poprawia funkcje poznawcze. Zdaniem specjalistów najlepszy jest trening o umiarkowanej intensywności i długości. Podczas uprawiania sportu zdarzają się nam różne kontuzje. Niektóre z nich na długo wykluczają nas z aktywności sportowej. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie metody leczenia urazów ortopedycznych są obecnie dostępne. Szczególnie interesująca wydała nam się terapia falą uderzeniową.

Zastosowanie fali uderzeniowej w medycynie

Początki terapii falą uderzeniową sięgają wczesnych lat siedemdziesiątych, kiedy to stosowano jej w leczeniu kamicy nerkowej. Wysoka skuteczność w terapii schorzeń urologicznych sprawiła, że zaczęto włączać zabiegi z falą uderzeniową także do innych dziedzin medycyny. Obecnie są one jedną z najważniejszych technik wykorzystywanych w ortopedii i fizykoterapii.

Fala uderzeniowa – co to takiego? Czy jest odpowiednia dla osób uprawiających sport?

Fala uderzeniowa jest rodzajem fali akustycznej o określonej częstotliwości, wytwarzaną pod bardzo wysokim ciśnieniem. Znalazła ona szerokie zastosowanie w leczeniu urazów i schorzeń narządu ruchu. Zabieg z jej użyciem polega na przyłożeniu do ciała pacjenta głowicy emitującej przenikającą przez skórę falę mechaniczną. W czasie około 10 nanosekund aparat wytwarza ciśnienie w zakresie 10-100 MPa. Częstotliwość impulsów oraz głębokość wnikania fal dostosowywane są do rodzaju schorzenia. Docierając do uszkodzonego obszaru, fala wyzwala szereg reakcji, przede wszystkim pobudza przepływ krwi w naczyniach, stymuluje procesy metaboliczne, rozpuszcza zwapniałe fibroblasty i zwiększa produkcję kolagenu. Korzyści wynikających z zastosowania tej metody leczenia jest całkiem sporo. To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia bólu narządów układu mięśniowo-szkieletowego. Wystarczy kilka zabiegów, by znacząco wzmocnić uszkodzoną tkankę i poprawić sprawność ruchu. Liczba i częstotliwość sesji ustalane są indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Zazwyczaj wykonuje się od 3 do 5 zabiegów co 4-7 dni. Falę uderzeniową często wybierają profesjonalni sportowcy chcący jak najszybciej wrócić do trenowania. Dużą zaletą jest wysoki stopień bezpieczeństwa: takie zabiegi praktycznie nie powodują skutków ubocznych. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa nie dłużej niż kilkanaście minut.

Fala uderzeniowa w leczeniu kontuzji sportowych

Wskazań do zabiegów z użyciem fali uderzeniowej jest całkiem sporo. Takie sesje są zalecane między innymi osobom z bólami kręgosłupa szyjnego, zespołem cieśni nadgarstka, zapaleniem ścięgna Achillesa, bólami stawów łokciowych, bólami po urazach kończyn, wzmożonym napięciem mięśniowym, bólami okolic barków, zapaleniem nadkłykcia, uszkodzeniem więzadeł rzepki, naciągnięciem mięśni oraz uszkodzeniami stożka rotatorów.

Kiedy fala uderzeniowa nie jest wskazana dla sportowca?

Najważniejsze przeciwskazania do przeprowadzania zabiegów z falą uderzeniową to:
• ciąża,
• zaawansowana osteoporoza,
• przebyty zawał serca,
• problemy z krzepliwością krwi,
• leczenie z wykorzystaniem sterydów,
• aktywne infekcje,
• przeziębienie,
• gorączka.