Jazda na rowerze jest nie tylko przyjemna, ale też bardzo zdrowa. Coraz więcej osób docenia korzyści płynące z pedałowania. Moda na aktywny styl życia sprawia, że jazdę na jednośladzie wybiera już 70% Polaków! Nawet krótka przejażdżka potrafi poprawić samopoczucie i pozytywnie nastroić na resztę dnia. Ale to nie wszystko. Regularne wycieczki rowerowe zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy. To doskonały trening dla mięśni, dzięki któremu możemy pozbyć się nadmiarowego tłuszczyku i wypracować smukłą sylwetkę. Zamiast ćwiczeń aerobowych na siłowni wsiądź na rower. Godzina spokojnej jazdy dziennie pozwoli ci się dotlenić i przyspieszy metabolizm. Kolarstwo uznawane jest za jedną z bezpieczniejszych dyscyplin – o ile podejdziemy do niego z głową. Nieostrożność i zbytnia brawura może skończyć się bolesną kontuzją. Co może zrobić rowerzysta, by zminimalizować ryzyko urazów? Z jakimi obrażeniami ciała kolarzy najczęściej spotykają się ortopedzi?

Jakie urazy narządu ruchu dotykają rowerzystów?

Najwięcej kontuzji rowerowych spowodowanych jest upadkami. Wywrotka może zdarzyć się każdemu – na sytuacje losowe nie mamy przecież wpływu. Jednak z wielu przypadkach winni są sami rowerzyści, niedostosowujący swoich umiejętności i możliwości do warunków na drodze. Na kontuzje najbardziej narażone są nadgarstki, łokcie, obręcz barkowa, ramiona, kolana i głowa. Wśród najbardziej typowych obrażeń fanów kolarstwa długodystansowego można wymienić między innymi zapalenie przyczepu więzadła rzepki, urazy ścięgna Achillesa, zespół pasma biodrowo-piszczelowego oraz zespół cieśni nadgarstka. Rowerzyści często narzekają także na ból szyi, ból pleców (szczególnie w odcinku krzyżowym kręgosłupa), stłuczenia, skręcenia i obtarcia.

Leczenie urazów rowerzystów: ortopedia sportowa

W diagnozowaniu i leczeniu kontuzji u sportowców oraz innych osób aktywnych fizycznie specjalizują się ortopedzi sportowi. Poważniejsze obrażenia wymagają odpowiedniej rehabilitacji pod kierunkiem wykwalifikowanych rehabilitantów oraz fizjoterapeutów.

Jak uniknąć kontuzji na rowerze?

Chociaż rekreacyjna jazda na rowerze rzadko kończy się poważnymi obrażeniami, to lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, wybierając się na wycieczkę rowerową, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze: aby upewnić się, że nasz sprzęt jest w pełni sprawny, przed rozpoczęciem sezonu warto oddać go do serwisu. Po drugie: nie wsiadamy na rower, zanim się nie porozciągamy. Wystarczy 10-minutowa rozgrzewka, by przygotować aparat ruchu do wzmożonego wysiłku. Jeśli długo nie jeździliśmy, starajmy się zaczynać od krótkich i niezbyt trudnych tras. Na początek nie jeździmy za szybko, by organizm miał szansę stopniowo przyzwyczajać się do funkcjonowania na podkręconych obrotach. Ważne, by sprzęt był dostosowany do typu nawierzchni, po której będziemy się poruszać – inny model będzie dobry na szosę, a inny na górskie wertepy. Pamiętajmy też o tym, że abyśmy mogli uniknąć zmęczenia spowodowanego wielogodzinną jazdą w niewygodnej pozycji, rower musi być dopasowany do anatomii naszego ciała (ważny jest zarówno rozmiar kół jak, i wysokość siodełka i kierownicy). Jeśli ciągnie nas do jazdy ekstremalnej, koniecznie miejmy na sobie kask i ochraniacze. Ponieważ zmęczone mięśnie potrzebują czasu na regenerację, po powrocie z wyprawy zafundujmy sobie przynajmniej dzień odpoczynku.