I​dzie lato, a z nim odkrywanie stóp – japonki, sandałki i klapki to najlepsi przyjaciele podczas upałów. Jednak dla wielu osób eksponowanie stóp bywa problemem z powodu nieestetycznie wyglądających ha luksów. Haluksy to nie tylko problem natury estetycznej, ale i zdrowotnej. To zwyrodnienie stopy bardzo często powoduje ból i utrudnia chodzenie. Haluksy leczy się głównie operacyjnie, ale zanim trafisz na stół do chirurga-ortopedy, czeka Cię długa droga. Jak powstają haluksy? Jak leczyć „koślawe paluchy”? Czy są one niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Czym są haluksy?

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa stopy, często określana mianem „palucha koślawego”. To schorzenie powstaje pod wpływem nieprawidłowego i długotrwałego nacisku na stopę, różnego typu obciążeń i zniekształceń, które zmieniają kształt stopy. Wówczas dochodzi do tzw. płaskostopia poprzecznego i poszerzone zostaje przedstopie. Zmiana ta powoduje ogromny ból i dyskomfort podczas codziennego poruszania się, a poza tym wygląda nieciekawie.

Z jakiego powodu powstają haluksy?

Na występowanie haluksów może mieć wpływ genetyka i pewne predyspozycje w budowie stopy i kości śródstopia. Zatem jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie występuje to schorzenie, powinieneś przede wszystkim zadbać o odpowiednie obuwie, które nie zniekształca stopy i jej nie obciąża. Być może z tego powodu ha luksy dotykają więcej kobiet niż mężczyzn – chodzi oczywiście o kobiece zamiłowanie do szpilek i butów na wysokim obcasie. Te, chociaż wyglądają efektownie, są niesamowicie obciążające dla stóp i wymuszają pewną postawę ciała. Skąd to się bierze? W bucie na wysokim obcasie lub szpilce cały ciężar ciała przenosi się na przednią część stopy, a dodatkowo te buty są zwykle wąskie (w końcu mają wyglądać efektownie), co wpływa na kształt stopy – palce są ściśnięte. Przy codziennym chodzeniu w tego typu obuwiu, w przednim stawie może się pojawić bolesna wypukłość, która sygnalizuje stan zapalny, a w rezultacie haluksa.

Objawy haluksów

Oprócz stanu zapalnego na występowanie haluksów wskazuje: deformacja w okolicy dużego palca u stopy, podwinięcie dużego palca pod inne palce, ostre i niespodziewane bóle w okolicach śródstopia (które świadczą o toczącym się stanie zapalnym), odciski na stopach lub problemy z chodzeniem. Jeśli któryś z tych objawów wystąpi, pora na całkowite odstawienie butów na wysokim obcasie i przerzucenie się na wygodniejsze obuwie, które nie działa destrukcyjnie na stopę.

Jak się leczy haluksy?

O pomoc najlepiej zgłosić się do dobrej poradni ortopedycznej, gdzie specjalista pokieruje leczeniem. Jeśli zwyrodnienie nie jest w zaawansowanym stadium, pacjent może otrzymać zalecenie używania separatorów (tzw. klinów międzypalcowych, dzięki którym palce nie zmieniają swojego położenia w trakcie chodzenia), plastrów z leczniczymi wyciągami, silikonowe osłony na haluksy (dzięki czemu nie sprawiają one bólu podczas chodzenia i poprawiają tym samym komfort codziennego życia) czy specjalistycznych wkładek do butów. Stosuje się także kortezy korekcyjne, które pomagają zatrzymywaniu deformacji. Może się zdarzyć, że lekarz ortopeda przepisze pacjentowi leczenie farmakologiczne, które polega na okresowym przyjmowaniu leków sterydowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Często przepisywane są ćwiczenia rehabilitacyjne i zabiegi, które pomagają o odpowiednie zadbanie o zdrowie stóp. Ostatecznym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie zwyrodnienia – tutaj polecamy skonsultować się z kilkoma lekarzami. Operacja jest bolesna, ale przynosi natychmiastową ulgę. Warto dbać o zdrowie swoich stóp i stosować się do zaleceń lekarzy ortopedów.