Ruch ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Osoby aktywne fizycznie dłużej żyją, lepiej śpią i mają więcej energii na co dzień. Każda forma ćwiczeń jest dobra, a lista korzyści wynikających z uprawiania sportu jest naprawdę długa. Ruch przyspiesza przemianę materii, wspomaga krążenie, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza otyłość i nadwagę, poprawia wygląd sylwetki, utrzymuje prawidłową gęstość kości, wzmacnia elastyczność mięśni, utrzymuje mobilność stawów, obniża ciśnienie tętnicze, a nawet poprawia płodność. Aktywności sportowe nie są jednak wolne od negatywnych stron. Największą bolączką osób uprawiających ćwiczenia są oczywiście kontuzje. Urazy występują nie tylko w sporcie wyczynowym – uszkodzenia narządu ruchu przytrafiają się też osobom preferującym aktywność rekreacyjną. Terapia manualna i fizykoterapia klasyczna to nie jedyne formy leczenia, z których mogą skorzystać pacjenci klinik ortopedycznych w Polsce. Oto kilka innowacyjnych metod terapii urazów narządu ruchu.

Metoda leczenia urazów u sportowców: fala uderzeniowa

Terapia z użyciem fali uderzeniowej przynosi doskonałe rezultaty już w krótkim czasie. Jej skuteczność oceniana jest bardzo wysoko: zadowolonych jest przeszło 95% pacjentów. Z takiej formy rehabilitacji korzysta coraz więcej profesjonalistów i amatorów. Zabieg polega na poddaniu uszkodzonej tkanki działaniu wysokiej dawki energii. Do skóry pacjenta przykłada się w tym celu specjalny aparat, a cała sesja trwa nie dłużej niż 15 minut. Emitowana przez urządzenie energia przyspiesza krążenie krwi, wspomaga metabolizm i pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu uruchamiają się naturalne procesy regeneracji w organizmie. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych i złagodzenia stanów zapalnych. Metoda cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród zawodowych sportowców, którzy nie mogą sobie pozwolić na zbyt długie przerwy w treningu. Fala uderzeniowa przywraca sprawność narządu ruchu i pozwala na szybki powrót do formy.

Nowoczesne sposoby leczenia kontuzji sportowych - laseroterapia

Inną metodą mającą szerokie zastosowanie w leczeniu kontuzji sportowych jest laseroterapia. Wykorzystuje się ją m.in. w terapii urazów mięśni (napięcie, naderwanie, urwanie), uszkodzeń ścięgien (naderwanie, zerwanie), urazów więzadeł, urazów chrząstki stawowej i leczeniu ran po stanach zapalnych. Techniki laserowe cechują się wysoką skutecznością terapii dolegliwości bólowych kręgosłupa, szyi i stawów. Ortopedzi zalecają je osobom cierpiącym na zapalenia stawów, zespół cieśni nadgarstka, kolano skoczka czy łokieć tenisisty. Energia emitowana przez laser przyspiesza naturalne procesy gojenia, wywołując szereg reakcji stymulujących aktywność na poziomie komórkowym i systemowym.

Zabieg dla osób uprawiających sport - terapia radiofalowa ukierunkowana (TR-Therapy)

W terapii TR do oddziaływania na uszkodzone tkanki wykorzystuje się ukierunkowaną falę radiową. Wnikając w głąb ciała, powoduje ona selektywne przegrzanie tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Efektami leczniczymi są w tym przypadku m.in. złagodzenie bólu, rozluźnienie spiętych mięśni, redukcja obrzęków, poprawa krążenia krwi i limfy, zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze oraz poprawa metabolizmu miejscowego. Wskazaniami do TR-Therapy są przede wszystkim bóle kręgosłupa, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, zapalenie ścięgien, przykurcze mięśni, obrzęki, choroby zwyrodnieniowe stawów, stany zapalne torebek stawowych, zespół ciasnoty podbarkowej, kolano skoczka, łokieć tenisisty oraz stany pourazowe po złamaniach.