Poradnie ortopedyczne w Polsce to wciąż kojarzą się głównie z miejscami, do których powinni chodzić sportowcy i osoby starsze, zmagające się z różnymi dolegliwościami ze strony kręgosłupa czy bioder. Ale w końcu nie tylko te dwie grupy są narażone na różnego rodzaju urazy, kontuzje czy choroby. Czasem wystarczy podnieść zbyt ciężki przedmiot, krzywo stanąć na niepewnym gruncie czy wykonywać nieprawidłowo ćwiczenia, by nabawić się problemów. Jakie badania wykonuje poradnia ortopedyczna? Dlaczego warto się tam wybrać?

Jak wygląda pierwsza wizyta w poradni ortopedycznej

W poradniach ortopedycznych pracują wykwalifikowani lekarze ortopedzi (chirurdzy ortopedzi czy ortopedzi dziecięcy), specjaliści od badań diagnostycznych, fizykoterapeuci i rehabilitanci. Z takim arsenałem żaden problem nie pozostanie bez rozwiązania! Na pierwszą wizytę w poradni nie trzeba mieć ze sobą żadnych badań ani skierowania. Podstawą jest zgłoszenie się do wybranej placówki i zarejestrowanie wizyty. Warto wcześniej poczytać o konkretnych lekarzach pracujących dla danej poradni pod kątem ich specjalizacji. Podczas pierwszej wizyty czeka Was dokładny wywiad lekarski, uwzględniający szczegółowe informacje o chorobach, diecie czy aktywności fizycznej, oraz podstawowe badania, które mogą pomóc lekarzowi w postawieniu lepszej diagnozy. Zwykle lekarz ortopeda wypisuje listę badań szczegółowych, takich jak rentgen, tomografia czy USG lub badania laboratoryjne – wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jakie badania można wykonać w poradniach ortopedycznych?

Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od dolegliwości, na jaką cierpi pacjent. Dobre poradnie ortopedyczne mają w swojej ofercie szeroki zakres badań diagnostycznych, uwzględniając najnowsze dokonania technologiczne w dziedzinie medycyny. Najczęściej zlecanymi badaniami są m.in. rezonans magnetyczny (MRI), który daje niezwykle szczegółowy obraz na tkanki i wszelkie patologie. Aparat rezonansu generuje silne pole magnetyczne, dlatego ważne, by poradnia była wyposażona w sprzęt najlepszej jakości. Pacjent dostaje zdjęcie na płycie CD z opisem badania (często w formie papierowej oraz do pobrania przez konto w poradni), co pozwala na konsultowanie się w kilku miejscach – jeśli pacjent czuje taką potrzebę. W poradniach bez problemu można zrobić USG biodra, stopy, łokcia, nadgarstka, dłoni – dowolnej części ciała – a nawet tarczycy. Częstym badaniem diagnostyki obrazowej jest także rentgen i tomografia komputerowa. Lekarz ortopeda podczas pierwszej wizyty na pewno oceni, jak zaawansowane badanie będzie istotne w przypadku konkretnych dolegliwości i postępu choroby.

Badania na NFZ czy w prywatnej poradni ortopedycznej?

Prywatne poradnie budzą wiele wątpliwości, ale na pewno nie więcej, niż państwowa opieka medyczna. Trzeba być świadomym, że oprócz czekania przez wiele miesięcy (a często i lat! W zależności od wieku pacjenta), lekarze ortopedzi z NFZ mają przykazane, by wypisywać pacjentom podstawowe badania w jak najmniejszych ilościach. Część z nich nie jest refundowanych. Jeśli dolegliwości, na jakie cierpisz, nie są uciążliwe lub wcześniej byłeś już diagnozowany i choroba nie ma agresywnego postępu, możesz cierpliwie czekać na badania w NFZ. Z drugiej strony, czasem warto wejść na cennik danej poradni ortopedycznej i na trzeźwo przekalkulować, czy diagnoza w prywatnej placówce na pewno kosztuje krocie. Czasem warto zainwestować w swoje zdrowie i szybko dowiedzieć się, co można zrobić, by poprawić swój komfort życia. W Polsce możemy się cieszyć ze światowej sławy specjalistów, którzy niestety - często pracują wyłącznie w poradniach prywatnych. Być może sama konsultacja u specjalisty będzie pomocna dla pacjenta.